Vydané knihy

Napsali o Ivanu Klímovi

•  "Já si ho vážím za to, že setrvává na tom čapkovsko-klímovském humanismu. Taky jsem řekl, že mám idiosynkrazii, že mi při pohledu na exponenty bolševického režimu naskakuje husí kůže. A že je zvláštní, že v případě Klímy a Lustiga mi husí kůže nenaskakuje. Zřejmě proto, že máme společnou koncentráčnickou zkušenost s totalitou, i když jim trošku déle trvalo, než zjistili, že ta komunistická je stejná jako ta nacistická, ale pak se z nich stali ti, kteří se postavili proti. Dále si Klímy vážím také za to, jak neúnavně, a kolikrát už téměř osamoceně, bojuje za krásu a čistotu českého jazyka. Málokdo ví, že je to spisovatel, který je kromě Čapka nejpřekládanějším českým autorem - byl přeložen do 29 jazyků a vychází ve třiceti zemích."
Jiří Stránský, předseda Českého centra PEN klubu

Napsali »

Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2013 získali Ivan Klíma a Jiří Peňás

Mezinárodně uznávaný spisovatel Ivan Klíma a vedoucí kulturní rubriky Lidových novin Jiří Peňás jsou laureáty Cen Ferdinanda Peroutky. Ocenění za kvalitní novinářskou práci převzali 6. 2. 2014 v Národním muzeu v Praze.

Sdružení Ferdinanda Peroutky uděluje ceny za předešlý rok vždy v den výročí Peroutkových narozenin, tedy 6. února. Letošní oceněné spojuje podle poroty věcnost a jazyk, který je bohatý a přesto věcný a nesklouzává k novinářskému žargonu. 

12. 2. 2014